صفحه اصلی / mra زانو / درمان کیست زانو (کیست بیکر)

درمان کیست زانو (کیست بیکر)

درمان کیست زانو (کیست بیکر):

اگر به تازگی متوجه برجستگی ای غیرعادی در پشت زانوی خود شده اید و این برجستگی به خصوص در حالت ایستاده به طور کامل نمایان باشد احتمال وجود کیست در زانوی شما وجود دارد.
چنانچه با تشخیص پزشک شما برآمدگی حاصله کیست باشد با توجه به شدت درد و ناراحتی شما روش های درمانی متفاوتی ممکن است انتخاب گردد.
اما قبل از بررسی و معرفی روش های درمانی بهتر است با این برآمدگی و علت ایجاد آن آشنا شویم.

کیست بیکر چیست؟
برآمدگی حاصل در پشت زانو با نام بیکر کیست Baker’s cyst براثر بیرون زدگی غشاء سینوویال و تجمع مایع مفصلی در پشت زانو رخ می دهد.
تقریبا هر عاملی که موجب تورم زانو و افزایش مقدار مایع مفصلی زانو شود میتواند ایجاد کیست بیکر کند. استئوآرتریت یا آرتروز زانو و روماتیسم مفصلی زانو هر دو می توانند این کیست را ایجاد کنند. وقتی که به هر علتی مقدار مایع مفصل زانو زیاد می شود فشار داخل مفصل افزایش یافته و میتواند این مایع را به پشت کپسول مفصلی رانده و کپسول مفصل زانو را در ناحیه پشت برجسته کند.
درمان کیست زانو (کیست بیکر)

برخی از روش های درمانی:
این کیست ها معمولا دردناک نبوده و با رعایت برخی نکات و ملاحظات برطرف می گردد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :
* استراحت
* بالا نگه داشتن پا بالاتر از سطح قلب
درمان کیست زانو (کیست بیکر)
* کنترل فعالیت‌های روزمره.پرهیز از فعالیت‌هایی چون چهار زانو و دو زانو نشستن و پرهیز از اعمال جهشی، دویدن و بلند کردن اجسام سنگین.
* ورزش های سبک همچون ورزش در آب
درمان کیست زانو (کیست بیکر)
* استفاده از یخ در اطراف کیست به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه
درمان کیست زانو (کیست بیکر)

 

چنانچه کیست از نوع دردناک و خیلی بزرگ باشد و یا پارگی کیست رخ دهد با توجه به صلاح دید پزشک خود می توانید اقدام به درمان آن با استفاده از جراحی و یا تزریق کورتیکواسترویید نمائید.

 

اطلاعات بیشتر در خصوص کیست بیکر:
*شناسایی کیست بیکر از طریق MRA و سونوگرافی امکان پذیر می باشد.
درمان کیست زانو (کیست بیکر)* کیست می تواند روی اعصاب پشت زانو فشار بیاورد و باعث آسیب عصب و نوروپاتی گردد که با انجام نوار عصب و عضله (EMG & NCV) می توان تشخیص دقیق داد.
* در صورت اثر فشاری کیست روی عروق پشت زانو، ممکن است باعث تورم ساق پا و شک به بیماری DVT (انسداد وریدهای عمقی) شود که توسط سونوداپلر قابل افتراق است.
* کیست بیکر در بچه ها نیاز به درمان ندارد و با رشد بچه خود به خود خوب می شود.

کپی برداری از مطالب حتی با ذکر نام گالوس مجاز نمی باشد.

(۵۴۴)
منبع

این مطالب را نیز ببینید!

برای درمان بواسیر جراحی نکنید!

برای درمان بواسیر جراحی نکنید!

بهتر است ابتدا بدانید بواسیر چیست؟ بَواسیر (به انگلیسی: Hemorrhoid) نوعی واریس رگ‌های مقعدی (سیاهرگ) است.بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. احتمالاً نیمی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *