صفحه اصلی / ازدواج / آیا تنها عشق در ازدواج برای تشکیل یک زندگی کافیست؟

آیا تنها عشق در ازدواج برای تشکیل یک زندگی کافیست؟

اوایل ازدواج، معمولاً همراه با عشق و علاقه است. اغلب زوج ها در آغاز زندگی اعتقاد دارند که روبط آنها با دیگران متفاوت است و آنها پشتوانه زندگی مشترک خود را عشق و علاقه متقابل می‌دانند و آن را ضمانتی برای خوشبختی می‌پندارند. آنها آینده‌ای زیبا را برای خود مجسم می‌کنند و تنها جنبه‌های مثبت را می‌بینند خصوصیات منفی را اصلاً نمی‌بینند و اگر بر آن واقف شوند بسیار کم رنگ به نظرشان می‌آید. این شیفتگی و عشق در اشخاص مختلف با توجه به نیازهای روانی، سلیقه و خواسته‌های آنها متفاوت است.

آیا تنها عشق در ازدواج برای تشکیل یک زندگی کافیست؟

آیا تنها عشق برای زندگی کافیست؟

شاید بتوان گفت که یکی از دلایل شکست زندگی بر پایه این گونه عشق و عاشقی، غیر واقعی نگریستن وقایع گوناگون زندگی است. هر چه زوجین رؤیایی‌تر و عاشقانه‌تر با مسایل برخورد کنند به همان نسبت نیز دچار مشکل می‌شوند.

مشخص است زوجی که هیچ تصویری از سختی و مشکلات زندگی نداشته و انتظارات توقعات بالایی از زندگی زناشویی دارد نمی‌توان این مشکلات را بپذیرد. عشق به تنهایی اغلب ضعیف‌تر از آن است که بتوانند در مقابل نیروها، فشارها، رنجش‌ها و دلخوری‌ها دوام بیاورد.

برای گسترش پیوند زناشویی و تحکیم روابط و ایجاد محبت بیشتر، به چیزی بیش از عشق نیاز است. عشق با آنکه محرک و انگیزه قوی است اما برای ادامه و حفظ زندگی کافی نیست و نفشی در ایجاد خصوصیات شخصی و مهارتهای لازم برای زندگی مشترک پایدار ندارد.

عشق برای سعادت ضروری است و هر یک از زن و شوهرها باید بیاموزند که همزمان با تغییر زندگی خود راه را برای تحول احساسات خویش هموار سازند و با پذیرش عشق معتدل و کم کردن از جنبه‌های رؤیای و افراطی ، ازدواج را تابع خود کنند.

پرواضح است که عشق واقعی و عمیق بر اساس شناخت، با تفاهم رابطه تنگاتنگی دارد این دو آنقدر به هم وابسته و نزدیک‌اند که تشخیص اینکه کدام معلول است بسیار دشوار به نظر می‌رسد. کسی که محبت و صمیمت دارد دیگران را درک می‌کند و می فهمد، کسی که می‌فهمد به دیگران محبت می‌کند و کسی که احساس می‌کند بوسیله دیگران درک می‌شود و محبت دیگران را نسبت به خود احساس می‌کند.

مردی که می خواهد دیگران را سهیم و شریک احساسات درونی خود بگرداند، ابتدا می‌خواهد بفهمد که آیا عمیقاً مورد توجه و محبت دیگران هست یا خیر.

آیا تنها عشق در ازدواج برای تشکیل یک زندگی کافیست؟

برخورد با واقعیات:

پس از چندی زوجین متوجه می شوند که آنچه در مورد امور روزانه تصور می کردند با آنچه که حالا دست به گریبانش هستند تفاوت دارد.

هر اشتیاقی که از ما سر می زند به خاطر خوشبختی مفرط است. درک این واقعیت که ازدواج محتاج فنونی است که در طول زندگی به دست می‌آید در حل مشکلات کمک موثری است و از ناراحتی‌هایی چون احساس بی لیاقتی و وازدگی جلوگیری می‌کند.

مشکلات زوجین بیشتر از آنجایی سرچشمه می‌گیرد که سعی دارند ازدواجشان کاملاً بی نقص باشد و وقتی که چنین نمی‌شود دچار مشکل می‌شوند. اگر زوجین بتوانند قبول کنند که اختلاف غیرقابل اجتناب است و اینکه اختلاف نباید به قطع روابط بیانجامد، خود موجب بوجود آمدن آرامش می‌شود و رفتار منطقی و طبیعی‌تری در پیش می‌گیرند. هیچ گاه اختلاف کوچک و یا حتی بزرگ نسبت ناراحتی نمی‌شود اگر زندگی برپایه گفتگوی آزادانه و دمکراتیک بنا نهاده شده باشد و درک متقابل وجود داشته باشد.

گرچه احتمال دارد احتیاجات زوجین با هم مطابقت داشته باشد و از تناسب شخصیت نیز به نحو خوبی برخوردار باشند، اما جهت ایجاد روابط طبیعی و لذت بخش کافی نیست. برای بنا کردن زندگی با سعادت احتیاج به راهنمایی می‌باشد که در رسیدن به اهداف کمک کند و همین طور به تفاهمی احتیاج می‌باشد که وظایف هر یک از زوجین را برای رسیدن به خوشبختی مشخص کند.

تشریح این توقعات در ابتدای زندگی اهمیت بسیار دارد. موفقیت در نخستین سال بستگی به این دارد که شما و شریک زندگی شما تا چه حد این توقعات را درک کرده و تا چه اندازه درباره آن به توافق رسیده‌اید.

آیا تنها عشق در ازدواج برای تشکیل یک زندگی کافیست؟

پرورش اعتماد و صداقت:

یکی از اصل‌های مهمی که زوجین باید با تلاش هم آن را استوار سازند اعتماد دو جانبه است. برای یک ازدواج پویا و دینامیک اعتماد جزء ضروریت است.

ازدواج‌هایی که بر اساس اعتماد دو جانبه استوار نیست یا در آنها اعتماد وجود ندارد و اگر وجود دارد نسبت آن بسیار کم است. باید طرفین بسیار هوشمند عمل کنند تا به مرز صداقت لازم برسند به صورتی که بتوانند کاملاً با هم روراست باشند. چنانکه یکی از طرفین به دیگری وابسته باشد، طرف دیگر باید ملاحظه احوالش را بکند تا به این وسیله بتواند هر چه بیشتر به او نزدیک شده و از رنجش او جلوگیری کند. هر چه صداقت و صراحت بیشتر باشد دردهایی که زوجنین با آنها روبرو می‌شوند به مراتب کمتر است چون معنی صداقت و صراحت این است که زوجین به آسانی می‌توانند بدون ترس و واهمه مسایل خود را با هم در میان بگذارند. در صورت رسیدن به اعتماد کامل تغییر و تحول حاصله از آن غیر منتظره است و از ثمره شیرین آن زوجین بهره‌مند می‌شوند. با وجود اعتماد زوجین به نوعی آگاهی می‌رسند و با حقایق آگاهانه و واقع بینانه برخورد می‌کند.


منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *